Yükleniyor

Anne Bebek/Çocuk Hemşiresi Anne Bebek/Çocuk Hemşiresi 18.1.2018 22:49:10

PROPOLİS VE INSANA ETKİLERİ

Bebek Sağlığı
PROPOLİS VE INSANA ETKİLERİ

Anne Bebek/Çocuk Hemşiresi Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...PROPOLİS VE INSANA ETKİLERİ NEDİR?


🐝Bal arılarının yeryüzünde yüzyıllardır var oluşu ve önemi, onların ürettiği bal, balmumu, arı zehri, propolis, polen ve arı sütü gibi spesifik ürünlerin kimyasal yapısı, faydalı biyolojik özellikleri, bu ürünlerin pek çok alanda uygulanabilirliği ve günümüzde de hala tıp alanında alternatif ürün olarak kullanılması nedeniyle olmaktadır. Bunlardan propolis son dönemde sıkça duyduğumuz bir üründür.

🐝Bal arıları propolisi, çiçeklerin ve tomurcukların koruyucu reçinelerini alt çeneleriyle kazıyarak toplar, ağızda nemlendirip yumuşatarak ve bu sırada bazı enzimler ekleyerek pelet haline getirir ve peleti ön bacaklarını kullanarak arka bacaklarındaki polen sepetine aktarırlar.

🐝Propolisin elde edildiği başlıca bitkiler; kavak, çam, köknar, akçaağaç, huş, kestane, ökaliptus, meşe, erik, kızılağaç, dişbudak, söğüt ve ıhlamur olarak sıralanabilir. Elde edilmesi sırasında mümkün olduğu kadar saflığının ve doğallığının korunmasına özen gösterilmesi gereken propolisin, hasad noktasından işlenmesine kadar en yüksek biyolojik yararlılığısağlayacak şekilde işlem görmesine dikkat edilmelidir. Ürüne dönüştükten sonra muhafaza koşullarına uyulmalı, özellikle yüksek sıcaklık ve ışıktan korunmalıdır. 

🐝Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber, çok nadiren alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumda kullanılmamalı, kullanılmadan önce de mutlaka hekime başvurulmalıdır.

🐝Propoliste sahip olduğu 'flavonoid' çeşidinin 25 tanesi bal ile ortaktır. Balın mucizevi bir besin kaynağı olduğu düşünülürse bu ortaklığın propolisi de değerli bir ürün olarak karşımıza çıkarmaktadır. Propoliste Mg, Ca, I, K, Na, Cu, Zn, Mn ve Fe gibi elementlerle B1, B2, B6, C ve E vitaminleri ile çok sayıda yağ asidi tanımlanmıştır. Propolisin süksinik dehidrogenaz, glukoz-6-fosfataz, adenozin trifosfataz ve asit fosfataz gibi enzimler içermektedir.

🐝Propolisteki en önemli farmakolojik
aktivite gösteren bileşenler flavanoidler olan flavon, flavanol ve flavanonlar ile çeşitli fenolikler ve aromatiklerdir.

🐝Fenolik maddelerin gıda sanayi yanında farmakolojide de kullanım alanı oldukça geniştir. İlaç sanayinde fenolik maddelerin özellikle antimikrobiyal özelliklerinden yararlanılmaktadır.

🐝Propolis ağız, burun, anüs, vajen ve deri yoluyla kullanılabilir. Damla, hap, draje, kapsül, macun, sakız, gargara formunda ağızdan, buharlaşma yöntemiyle burundan, fitil, sabun ve merhem ile anüs ve vajinadan, krem, merhem, losyon, sprey, sabun, şampuan olarak deriden uygulama yapılarak kullanılabilir. Bu uygulamalar kişinin cinsiyetine, yaşına, fizyolojisine, yaşam
şekline ve koşulları ile hastalığına bağlı olarak değişim gösterir.

☝️Çocuklara takviye gıda olarak verilen propolisin; 1 yaş altı çocuklara verilmesi önerilmese de saf arı ürünlerinin 6 ay sonrası kullanımının denendiği ve olumlu sonuç alinan çalışmalar mevcuttur.

🐝“Doğal antibiyotik” olarak tanımlanan propolisin 21 bakteri, 9 mantar, 3 protozoa ve çok sayıda virüs türü üzerinde inhibitör etkisi bulunmuştur. Kuvvetli antioksidan, antiseptik, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antikanser ve antiinflamatuvar etkisi nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir

🐝Klinik çalışmalar propolisin solunum sistemi enfeksiyonları (bronşit, KOAH, influenza), deri hastalıkları (herpes, deri mantarları, alerji, yanık, deri ülseri, apse), diş ve diş eti rahatsızlıkları (diş eti çekilmesi, ağız yaraları), kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları, sindirim sistemi hastalıkları (parazit, kolit, mide ülseri, reflü), kadın hastalıkları (vajinal ve servikal rahatsızlıklar) ve üriner sistem hastalıkları (idrar yolu iltihabı) üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.

🐝Propolis elde edilirken, içeriklerine göre sınıflandırılıp; mevsime, yöreye ve toplanma şekline göre ürün çeşitliliğine gidilmeli ve tüm bu çalışmalar bilimsel olarak yapılmalıdır. Propolisin işlem görmeden kovandan alındığı gibi gelişigüzel kullanılması ya da bilimsel olmayan ortamlarda işlem görmüş gibi pazarlanması, canlı organizmada fayda yerine sakınca oluşturabilmektedir. .

🐝Propolisin bugüne kadar göstermiş olduğu, alerjik reaksiyonlar ve deri döküntüleri haricinde bir bulguya rastlanılmamıştır .

❣Ek olarak, arıların yeterli reçine bulamadıkları dönemde asfalt(zift) ve boya gibi materyallerden özüt topladığı düşünülürse risk hep olabileceğinden kontrollu calismalarin yapildigi yerler tercih edilmeli, propolisin temini için firma iyi araştırılmalıdır.
Sevgiler...

Kaynaklar;
Propolisin Insan Sagligina Etkileri, Yucel ve ark. Anadolu J. of AARI 24(2), 2014, 41-49.

Propolis ve Kullanım Alanları, Doğan N., Hanoğlu İ., H.R.Ü.Z.F 2012, 16(3), 39-48.
Bu konu 1378 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 100346 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 66428 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 54286 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 50807 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 47143 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 46461 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 46196 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 44598 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 40586 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 40276 kez okundu.