Yükleniyor

Bebek Gıda Yazıyor Bebek Gıda Yazıyor 6.7.2017 13:23:37

NEGATİF EK GIDA SAATLERİ

Ek Gıdaya Geçiş
NEGATİF EK GIDA SAATLERİ

Ek gıda saatlerinin hem ebeveyn hem de bebek için işkenceye dönüşmemesi gerekir. Sinir harbi içerisinde adeta bir savaş alanında yemek yedirmeye çalışmak, oldukça başarısız bir şekilde sonuçlanacaktır. Bu noktada anne babaların yaptığı bazı yanlışlar da bulunmaktadır. Bunlardan biri kuşkusuz ki tehdit etmektir. Bebeklerin algıları oldukça güçlüdür ve zannettiğinizden zekidir. Bu nedenle söyledikleriniz her daim dikkatli seçmelisiniz ve buna göre davranmalısınız. Bir bebeğe tehditvari konuşarak masum bir sebze püresi yedirmek inanın size bir şey kazandırmayacağı gibi bebeğinize de kazandırmayacaktır. Karşısında sinirli, bağıran çağıran, kaşığı fırlatan bir anne gören çocuğun yemek saatinden hoşlanmasını ve kaşık kaşık kereviz yemesini beklemeyin…

Sofraya oturduğunuzda bebeğinizi devamlı engellerseniz onun yemek yeme serüvenini başlamadan bitirmiş olursunuz. Bebekler bu aylarda oldukça meraklı ve hareketlidir. Sofradaki yiyecekleri merak eder, tadına bakmak ister, elinde tutmak ister. Bu nedenle ona uygun parmak yiyecekleri de yanınızda hazır bulundurarak yemek yeme aktivitesine onu da dahil edebilirsiniz.

Sofranızda hiç bulundurmadığınız bir gıdayı ileride çocuğunuzun sevmesini beklememelisiniz. Damak tadı oluşumu esnasında tattırmadığınız bir gıdayı bebeğiniz ileride reddederse bunun sorumlusu bebeğiniz değil siz olacaksınız. Örneğin sofranızda hiç ıspanak bulundurmazsanız, ona hiç tattırmazsanız, okul çağında yemediği zaman kızmamanız gerekmektedir.

Bebeğinize ek gıda verirken onu ödül vereceğinize ikna etmeyin. Bu tabağı yersen sana şunu vereceğim şeklinde elinizde tutup yemek saati boyunca vermediğiniz bir şeyi, ödül olarak sunarak yemek yedirmeye çalışmayın. Bu, bebeğin algısında her öğün sonrası bir şey verileceğini uyandırır ve her daim beklenti içerisinde olur. Halbuki yemek yemek, adeta nefes almak gibi belirli bir süre sonra rutine bağlayacak bir aktivitedir. Her defasında ödül bekleyen çocuk karşılığını alamadığında zamanla yemek yememeye başlayacaktır. Bu kez siz onun tehdidi altında kalacaksınız. Size cümle kuramasa da “o elindekini vermezsen tabağımı yemem” diyecektir. Kendi kullandığınız silahı bebeğiniz size doğrultabilir.

Aynı zamanda bebeğinizin sevdiği bir şeyi elinden alarak, “Yemek yemezsen geri vermem”, “Yemeğini yersen geri vereceğim” gibi bir tavır içerisinde bulunmak da oldukça yanlıştır. Bu çocuğunuz için ileriye dönük olarak davranış bozukluklarına yol açabilir. Tehdit ederek her şeyi yaptırtmaya çalışır ve bir önceki örnekte olduğu gibi zamanla o da sizi tehdit etmeye başlayacaktır.

Televizyon, tablet ve cep telefonları yemek saatinde kapalı olmalı ve uzakta olmalıdır. Aksi halde bebeğiniz sofrada olduğunu, yemek yediğini bile fark etmeyecektir. Obezitenin en büyük silahı da televizyon karşısında yemek yemektir. Çünkü bilinç yemek yemeye değil televizyona kilitlidir ve doysa da yemek yemeye devam eder. Bu da oldukça sağlıksız bir yöntemdir.

Genel olarak özellikle de çocukluk dönemine geçen ve aklı artık her şeye ermeye başlayan çocuklarınız ile aynı masada otururken yediklerinize özen göstermelisiniz. Eğer siz patates kızartması yiyorken çocuğunuzun brokoli yemesini bekliyorsanız bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı ona göre ayarlamalı ve ona örnek olmalısınız. Bu konuda oldukça içiniz rahat olmalı, çünkü; bebeğinizin tüm hayatını etkileyecek bir dönemde doğru bir karar vermiş olacaksınız. Kıyamayıp (!) ona da patates kızartması yedirmeniz, ona kıydığınız anlamına gelecektir. Bu dakikadan sonra kendi tabağındakileri reddederek devamlı masada sizin yediklerinizden isteyecektir. Salçalı, bol yağlı, tuzlu, baharatlı ve kızartma içeren yiyecekleri sofranızda bulundurmamanız oldukça önemlidir.


 

                                        


Etiketler : #ekgıda #ekgıdadenemeleri #ekgıdayageçiş #ekgıdaçorbaları #ekgıdamamaları #ekgida #ekgidadenemeleri #ekgidaçorbaları #ekgidayageçiş #ekgidaçorbalari #ekgidamamaları #blw #blwnedir #blwyöntemi #bebekçorbası #bebekmamaları #bebekyemekleri 


Bu konu 20232 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 38358 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 34799 kez okundu.
HARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 33706 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 32226 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 27848 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 26235 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 25410 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 24890 kez okundu.
DİŞ ÇIKARAN BEBEK
Bu konu 23215 kez okundu.
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK
Bu konu 23092 kez okundu.