Yükleniyor

psikolojikcianne psikolojikcianne 12.5.2018 20:19:40

MÜKEMMEL ANNE Mİ MÜKEMMEL ÇOCUK MU?

DİĞER
MÜKEMMEL ANNE Mİ MÜKEMMEL ÇOCUK MU?

psikolojikcianne Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...Son günlerde sosyal medyada dalga konusu haline gelen bir durum var, muhakkak denk gelmişsinizdir. Fenomenlerin çoğu “başkalarının yanında anneler” ve “baş başa kalınca anneler” konusunda videolar çekip paylaşıyor, onlarca beğeni alıyorlar. Durumun içler acısı olduğunun farkında mısınız? Bence değiliz. Farkına vardığımızda çocuğumuzu ergenlik dönemine girmiş, onu hiç beklemediğimiz davranışları  yapıyorken bulacağız. Neden biliyor musunuz? Çünkü çocukları olmasını istediğimiz çocuk ile aslında var olan çocuk arasında sıkıştırıyoruz. Hem de bunu çok ileri düzeylerde yapıyoruz.

Bir çok anne görüyorum; çocuğu ile öyle güzel iletişim kuruyor, öyle güzel dinliyor, öyle güzel cevaplar veriyor ki “işte mükemmel anne!” diyorum. Ardından çocuğu gözlemlemek istiyorum; oldukça utangaç, çoğu zaman annesinden bile utanan,göz temasından kaçınan, mükemmel cümleler kuran fakat iletişim kuramayan bir birey ile karşılaşıyorum. Ailesi tarafından “cool”ya da “ağırbaşlı” olarak nitelendirilen fakat esasında antisosyal kişilik bozukluğu, çoğul kişilik bozukluğu vb. davranış bozukluklarıyla örülmüş bir karakter oluveriyor benim karşımdaki çocuk. İşte bu çocuğu bu davranışlara boğan annesi, başkalarının yanında gösterdiği ilgiyi ne yazık ki çok öfkelendiğinde ya da başbaşa kaldıklarında çocuğa vurarak, ona bağırarak ya da onunla hiç ilgilenmeyerek göstermeye başlıyor. İşte bu tutarsızlığın farkına varabilen çocuk bir takım problemli davranışlar sergiliyor. Özellikle başkalarının yanında annelerinden bir takım şeyler isteyen çocukları görmüşsünüzdür. İsteğinin olması için tutturur da tutturur. Ağlar, kendini yerden yere atar, çığlıkları saatlerce kesilmez. Bu davranışları yapan çocuğun annesi de bir o kadar sakin ve soğuk kanlı gözükmeye çalışarak “oğlum/kızım beni dinler misin?” , “hayır şu anda bu istediğini alamayız!” , “ama bak misafirlerimize ayıp oluyor, ağlamayı bırakıp ayağa kalkar mısın?” ve buna benzeyen onlarca cümleyi peşpeşe sıralıyordur. Ama dinletebilene aşk olsun! Çocuğun umurunda bile değildir. Neden biliyor musunuz? Çünkü misafirler, çocuğun eline geçen bir fırsattır. Bu fırsatı annesi ile başbaşa kaldığında bulamayacaktır. Misafirler gittikten sonra annesi tarafından maruz kalacağı onlarca cezaya bile razı gelerek inadını sürdürür. İşte bu durumun oluşmasının tek sebebi annenin çocuğa karşı olan tutarsız davranışlarıdır. Şayet anne çocuğu ile kendi özel alanlarında, başbaşa kaldıkları zamanlarda da çocuğu ile konuşarak iletişim kursa ve ona uygun olmayan şeyleri anlaşılabilir cümleler kurarak anlatsa çocukta özellikle başkalarının yanında yaptığı bu olumsuz davranışlar neredeyse hiç görülmeyecektir.

İşin özü şu ki; yanlışlar, doğru sanılan algılarla süslenip bu da yetmezmiş gibi doğru sanılan algılar oluşturulmaya çalıştıkça maalesef ki sonuç çok sonradan farkına varılacak olan hatalarla dolu olacaktır. Çocuk olmak bir ihtiyaçtır. Dünyaya gelen her birey gibi sizin çocuğunuzda gelişim evrelerini tamamlayacak ve zamanı geldiğinde bir genç yetişkin, orta yaşında birisi olacaktır. Yani çok küçük yaşlarda ona yüklediğiniz karakteri taşıyamayacak olan çocuk, o karaktere sahip olması gereken yaşlarda da maalesef ki bazı davranış problemlerine sahip olacak ve bunu profesyonel bir yardım almadan asla çözüme ulaştıramayacaktır.

Görüyoruz ki “mükemmel anne” olmaya çalıştıkça ya da “mükemmel evlat” yetiştirmeye çalıştıkça hata yapma oranımız da artıyor. Ve bunu bilinçsizce ama bir o kadar da bilinçli yapıyoruz.

Bir anne-babanın nihai amacı “vicdanlı,merhametli,sevmeyi bilen ve bunu çevresine de öğretebilen” bireyler yetiştirmektir. Bunun için de en sağlıklı yöntem anne-babanın yavrusuna model olması, çocuğuna paralel olarak diğer insanlara ve canlılara da aynı ölçüde sevgi,ilgi ve anlayışla yaklaşmasıdır.

Çocuğuna gülümsemeyi ve gülümsetmeyi öğretmek, annelerin mükemmeliğindendir!

Sevgi ve gülücükler ile kalın...

 

Burcu DUMAN
Psikolojik Danışman


Bu konu 1514 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 100804 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 67648 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 58157 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 52275 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 49270 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 48953 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 47416 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 45254 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 43794 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 41268 kez okundu.