Yükleniyor

Bebek Gıda Yazıyor Bebek Gıda Yazıyor 5.7.2017 12:56:25

İŞTAHSIZLIK

Bebek Sağlığı
İŞTAHSIZLIK

İŞTAHSIZLIK 

Öncelikle iştahsız olan bir bebek hakkında ön yargılı olmamak gerekmektedir. Belki de bebeğiniz zannettiğiniz gibi iştahsız değildir de başka bir sorunu vardır. Çocuğun iştahının artması sizin porsiyonları büyütmenizi tetikleyecektir. Halbuki sizin beklentileriniz azalsa, bebeğinizin verdiğiniz porsiyon ile aslında doyduğunu hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ebeveynler yemek yemeyen, reddeden ve iştahsız olan bebeğin yalnızca kendi bebeği olduğunu düşünürler. Komşunun oğlu, akrabanın kızı her zaman ebeveynlerin karşılaştırma unsuru olmaktadır. Bu tutumdan vazgeçmeli ve her bebeğin farklı metabolizmada olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Bahsettiğiniz komşunun bebeği 1 kase un çorbasını yerken, siz bir çiçek brokoli yedirdiyseniz, hanginizin daha şanslı olduğunu durup bir düşünmelisiniz.

İştahsızlık konusuna gelince… Burada aileler kendilerinden pay biçmelidir. Hasta olduğunuzda yemek yiyebiliyor musunuz? Bir yeriniz ağrırken öğünleri atlamadan, tabaklarınızın tamamını yiyebiliyor musunuz? Bebeğinizin bir birey olduğunu unutmayın ve onlara robot muamelesi yapmayın. Saati saatine yemek zorunda olmadığını aklınızda bulundurun. Gerçekten bir önceki öğünde fazlasıyla doymuş olabilir mi? Bu nedenle bir sonraki öğünde iştahsızlık gösteriyor olabilir. Ya da sizin canınız meyve gibi, hararet kesici, tatlı bir şey isterken, size zorla sıcak bir tarhana çorbası içirmelerini kabul eder misiniz? Öğünlerde değişiklik yapabilirsiniz. O an çorbayı reddettiyse bir yarım saat sonra meyve püresi vermeyi deneyebilirsiniz.

İştahsızlık günlerinin nedeni elbette diş olabilir. Diş ağrısının ne kadar zorlayıcı olduğunu bilirsiniz. Bebeğiniz bu ağrıyla baş etmeye çalışırken, zaten sızlayan diş etlerine doğru gelen bir kaşığı kabul edecek midir? Refleks olarak diş etine değeceğini düşündüğü bu kaşık canını acıtacak korkusu yaşayabilir. Yemek fazla sıcak veya soğuksa diş etleri bundan rahatsızlık duyabilir. Bu evrelerde bebeğin kendi kendine eliyle yemesi konusunda onu serbest bırakmalısınız.

Genel olarak bazı bebekler belirli dönemlerde iştahlıyken bazı dönemlerde iştahı aniden kesilebilir. Severek yediği bir besini reddederek ailenin telaşlanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda aile sabırlı ve serinkanlı olmalıdır. Dönemsel olarak bebeklerde iştah artabilir veya azalabilir. Artık damak tadı değiştikçe bazı besinleri reddederken bazı besinleri de daha fazla tercih edebilir.

 

İştahsızlık Dönemleri Neler Yapılmalı?

Öncelikle ne olursa olsun bebeğinize karşı stresinizi yansıtmamalı, ona kızmamalı bağırmamalısınız. Ona zaman tanımalı ve anlamaya çalışmalısınız.

Bir kase yemesini beklerken 2-3 kaşık yediyse onu zorlamamalısınız. Ayrıca ek gıda saatinde kaselerinizi tamamen doldurup bebeğinizin yanına gitmektense tabak porsiyonunu azaltarak, yerse eklemeniz daha makbul olacaktır.

Yemek saatleriniz yarım saati aşmamalıdır. Yarım saat sonra hala yemediyse veya az yediyse ek gıda saatini sonlandırmalısınız.

Sofraya ailecek oturun ve eğlenerek yemek yiyin. Sizi gördükçe o da sizden rol model alacaktır.

Gerçekten aç olduğu bir zamanı kollayın tokken onu zorlamayın.

Yemek yeme mekanlarınızı değiştirin. Mama sandalyesini cam önüne, balkona, başka bir odaya götürün ve değişik yerlerde yemesini sağlayın. Mümkünse ara öğünleri park, bahçe gibi alanlara yakınsanız oralarda deneyin...

 

Etiketler : #ekgıda #ekgıdadenemeleri #ekgıdayageçiş #ekgıdaçorbaları #ekgıdamamaları #ekgida #ekgidadenemeleri #ekgidaçorbaları #ekgidayageçiş #ekgidaçorbalari #ekgidamamaları #blw #blwnedir #blwyöntemi #bebekçorbası #bebekmamaları #bebekyemekleri 


Bu konu 4662 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 38357 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 34799 kez okundu.
HARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 33706 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 32224 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 27848 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 26235 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 25410 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 24890 kez okundu.
DİŞ ÇIKARAN BEBEK
Bu konu 23215 kez okundu.
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK
Bu konu 23092 kez okundu.