Yükleniyor

AŞÇI ANNE AŞÇI ANNE 14.10.2017 19:36:24

Ispanak Hakkında

Ek Gıdaya Geçiş
Ispanak Hakkında

AŞÇI ANNE Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...Annelerin sıkça sorduğu bu soruya cevap olacak bu yazım; ıspanak yemeğinin yoğurt veya süt ile birlikte yenmesi ıspanaktaki demir emilimini azaltır mı?

♦ Yarım kilo çiğ ıspanak içinde 13.5 mg demir vardır. 6 aylık bir bebeğin günlük demir ihtiyacı yaklaşık 10 mg.dır. Yani bebeğin demir ihtiyacını Ispanaklar karşılamaya kalksak, bebeğe her gün yarım kilo ıspanak yedirmemiz gerekir, ki bu söz konusu değildir. Ayrıca, ıspanağın içindeki bu demirin emilimi de çok düşüktür. Çünkü ıspanak aynı zamanda okzalat adının verdiğimiz bir bileşiği de bol miktarda içerir. Ve bu okzalat demirin emilimini engeller. Ispanak bu nedenle kullanılabilir demir kaynağı olarak zengin değildir.

♦ Ispanağın zengin demir kaynağı olması efsanesinden bir başka efsane de ıspanağın yoğurtla yenmemesi gerektiğidir. Sırf bu nedenle ıspanağı yoğurtla yenmeyen birçok kişi var. Ispanağın içindeki demirin emilimini engelleyen yoğurt veya süt değildir… Ispanağın içinde zaten var olan kalsiyum ve okzalat, demir emilimini azaltır. Ancak engellenmesi demek hiç emilmemesi anlamını taşımaz. Bir miktar demir ve bir miktar kalsiyum yine de emilir.

♦ Ispanak, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Kendi içerisindeki okzalat, kalsiyum emilimini azaltıyorsa, biz de ıspanağı yoğurtlu yiyerek kalsiyum alımı arttırılmış oluruz.
Bu cümleler size karışık gelmesin. Biz besin çeşitlemelerimizi arttırdıkça yeterli ve dengeli beslendikçe ihtiyacımız olan her besin öğesini ihtiyacımızı karşılayacak kadar alırız. Doğanın zenginliğinin sırrı budur…Bu konu 1213 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularBebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 33152 kez okundu.
HARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 32614 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 31586 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 27260 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 25818 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 24988 kez okundu.
TRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 24921 kez okundu.
DİŞ ÇIKARAN BEBEK
Bu konu 22783 kez okundu.
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK
Bu konu 22753 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 22133 kez okundu.