Yükleniyor

Bebek Gıda Yazıyor Bebek Gıda Yazıyor 12.7.2017 22:15:04

Ek Gıda Denemeleri

Ek Gıdaya Geçiş
Ek Gıda Denemeleri

EK GIDA DENEMELERİ

Ek gıda denemelerinde size göre tatsız tuzsuz gelen yiyecekler aslında henüz tatlı ve tuzlu gıdalar ile tanışmamış olan bebeğiniz için oldukça leziz gelebilir. Örneğin haşlanmış brokoli sizin için bir tat oluşturmasa bile, bebeğiniz brokoliyi oldukça sevebilecektir. Bu nedenle yaptığınız sebze çorbaları, sebze püreleri sizin damak tadınıza uymuyor diye içerisine 1 yaşından önce, tuz ve salça eklememelisiniz. Eğer aksine sizin damak tadınıza uygun hazırlarsanız o halde sebzelerin gerçek tatlarını hiçbir zaman öğrenemeyecek, tuz ve salça gibi 1 yaş öncesi zararlı olan yiyecekler de bünyesine girmiş olacaktır. Sebzeleri verirken kase kase tabak tabak yedirmenize gerek yok. Özellikle de tadım günlerinde doyumluk değil tadımlık olarak yalnızca birkaç kaşık tattırmanız yeterli olacak.

Çok fazla karıştırılan besinler bebeklerin öğürmesine, kusmasına ve damak tadının oluşmasını engellemeye neden olacaktır. Bu nedenle özellikle de tadım günlerinde mutlaka bebeğe ayrı ayrı gıdalar sunulması daha büyük fayda sağlayacaktır. Böylelikle bebeğin o besine herhangi bir alerjisi olup olmadığı, gaz veya başka bir reaksiyon gösterip göstermeyeceği de bu şekilde anlaşılmış olacaktır. Aynı anda hem tatlı hem tuzlu hem ekşi tatların aynı kaşıkta verilmesi bebeği o gıdadan tiksindirebilir.

Bebeklerinize hazırladığınız yiyecekleri kalori hesabına göre vermeniz elbette zordur. Fakat bu konuda şöyle bir yanılgı vardır. Sizin bu öğlen yemesi için hazırladığınız çorbanın besin değerleri ve kalorisi eğer dün hazırladığınız çorbanın değerlerinden yüksekse, bu öğlen neden az yedi diye şikayet etmemelisiniz. Bebeğiniz doyacağı kadarını yemiş ve gereken vitamin ve mineralleri almış olacaktır.

Ek gıda verilirken elbette belirli bir besin programı içerisinde gitmeniz gerekmektedir. Fakat saati saatine öğünleri tutturmak zor olacaktır. Bebeğinizin uyku saatleri ve ek gıdaya uygun durumlarını yakalamak ve buna göre besin düzeni kurmak önemlidir. Her bebek aynı saatte ek gıda öğünü yemek zorunda değildir. Midesinin boşalması, enerjiye ihtiyaç duyması gibi nedenler ile her bebek kendisine özeldir, bu nedenle de aynı besin programı her bebeğe uygun değildir.

 

Etiketler : #ekgıda #ekgıdadenemeleri #ekgıdayageçiş #ekgıdaçorbaları #ekgıdamamaları #ekgida #ekgidadenemeleri #ekgidaçorbaları #ekgidayageçiş #ekgidaçorbalari #ekgidamamaları #blw #blwnedir #blwyöntemi #bebekçorbası #bebekmamaları #bebekyemekleri 


Bu konu 3265 kez okundu.
Bebek Gıda Admin

Hiç bir şey için geç değil, aramıza hoşgeldiniz💕
Muazzez Yenigün

Keşke sizinle daha önce tanışsaydım maalesef bebeğim şu anda 15aylık ve hiç bir şey yemiyor çünkü ek gıdaya geçiş döneminde malesef çok yanlışlar yapmışım ama umuyorum hala çok geç değildir sizin sayenizde herşey daha iyi olacak
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularHARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 24129 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 23764 kez okundu.
TRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 20674 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 19585 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 19361 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 18827 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 18362 kez okundu.
NEGATİF EK GIDA SAATLERİ
Bu konu 17717 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 15040 kez okundu.
4-7 AY ARASI BEBEK GELİŞİMİ
Bu konu 14728 kez okundu.