Yükleniyor

psikolojikcianne psikolojikcianne 25.4.2018 13:30:06

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

DİĞER
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

psikolojikcianne Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...ÇOCUKLARA TUVALET ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA


Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma konusu annelerimizin korkulu rüyasıdır. Hele ki duygularını tam anlamıyla yansıtamayan, içedönük ya da tamamen ele avuca sığmaz kontrol atında tutulmaz bir çocuğu varsaaa… J
Fakat birazdan aşama aşama bahsedeceğim ve altı çizilmesi gereken noktaların esas alındığı bir tuvalet alışkanlığı kazandırma sürecinin, hem siz ebeveynlere rehber hem de çocuklarımıza ferah bir nefes olacağından lütfen hiç şüpheniz olmasın!

Haydi başlayalım…

 

1-     İlk olarak dikkate almamız gereken durum “hazırbulunuşluluk”tur. Nedir peki Hazırbulunuşluluk? Kazandırmamız gereken davranış, çocuğun hem fizyolojik hem de bedensel becerilerini bir arada kullanması gereken, onun için de hiç kolay olmayan bir davranıştır. Öncelikle çocuğumuz bu davranışı kazanmak için hem bedenen hem psikolojik olarak hazır mı? Tuvalet alışkanlığını kazandırmak için en uygun yaş 2 yaş olmakla birlikte çocuktan çocuğa farklılıklar göstermektedir. Fakat en geç 4 yaşına kadar bir çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanmış olması gerekir. Bir çocuk tuvalete gitmek istediğini ve bu alışkanlığı kazanmak istediğini aslında davranışları ile haykırır! Sadece annenin bunu fark edebilmesi bunun için de çocuğunu iyi gözlemleyip yorumlayabilmesi gerekir.Örneğin;  çocuk, anne-baba tuvalete girerken peşlerinden gider, onlarla birlikte girmek ister, anne çocuğun altını bezleyeceği zaman ısrarla kaçma vb. davranışları sergileyen çocuk aslında size “ben artık tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazırım!” mesajını vermektedir.

2-      Ona anlayışla Yaklaşın!  Doğduğundan beri rahatına düşkün olan, bütün şartlar ona göre ayarlanan çocuk için tuvalet alışkanlığı kazanmak bizim sandığımız kadar kolay bir davranış değildir. O nedenle annelerin çok sabırlı ve anlayışlı olması başarılı bir eğitim süreci için en önemli şarttır. Anneyi ve çocuğu destekleyen babaların bu sürece olumlu katkılarını da göz ardı etmemek gerekir. Cezalandırmak bu sürecin en tehlikeli davranışı iken;  ödül en kritik davranışıdır. Ceza, davranış kazandırmada en etkili olmayan hatta zararlı yöntemdir. Ödül ise çocuğun davranışı biçimlendirmesine sebep olur. Şunu unutmayın ki tuvalet alışkanlığı çocuğunuzun er ya da geç öğreneceği bir davranıştır. Mühim olan bu süreci onun ileriki yaşamı için olumsuz etki yaratmayacak şekilde yönetilmesi ve sonlandırılmasıdır. Yanlış tuvalet alışkanlığı kazanan çocukların yetişkinliklerinde cinsel yaşamlarında da ciddi problemler görülmektedir. Ve en önemlisi kontrol altında tutulmayan her yanlış davranış çocukta özgüven eksikliğine sebebiyet verecektir. Bu nedenle çocuğun bu davranışı zaten öğrenebileceğini, bunun çok basit olduğunu, sizin ona yalnızca yardım edebileceğinizi, bu davranışı kendisinin kazanacağını sürekli övgüler ve tebriklerle dile getirin. Sembolik pekiştireç çocukta kazanç sağlama davranışının doğmasına yol açacaktır. Bizim amacımız yalnızca tuvalet alışkanlığı kazandırmak!

3-      Göstererek Öğretmek; yepyeni bir davranışı kazanmaya çalışan çocuk için birden tuvaletini tanımak ve oraya uygun davranmak oldukça zordur. Ebeveynlerin çocuklarına tuvalete nasıl oturulacağını, nasıl tuvaletini yapabileceğini göstermek, kazanımda en önemli adımlardandır. Bu konuda erkek çocuklarla babaların, kız çocuklarla da annelerin birlikte tuvalete girmeleri ve çocuğa gözlemleme fırsatı sunmaları oldukça etkili bir yöntemdir.

4-      Çocuğunuza özel tuvalet alışverişi yapın! Tuvalet alışkanlığını çekici hale getirmek sizin işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Biliyoruz ki tuvalet alışkanlığı yalnızca tuvaletini yapıp oradan çıkmak değildir. Tuvaletini yapan çocuğun tuvalet kağıdı kullanımını, ardından ellerini hijyenik bir şekilde yıkayıp havlu ile kurulamayı da aynı şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Burası işin en eğlenceli kısmıdır. Çünkü çocuğunuzla ellerini yıkarken söylemeyi kararlaştırdığınız bir şarkı, renkli, hoş kokulu, üzerinde sevdiği kahramanların bulunduğu bir el sabunu ya da aynı şekilde bir havlu bu durumu ikiniz için de işin en eğlenceli kısmı haline getirecektir. Kullanacağınız eşyaları birlikte gidip seçmeniz, ona seçme fırsatı vermeniz atacağınız en önemli adımlardan birisi olacaktır.

5-      Lazımlık! Çocuğunuzun tutumuna bakarak tuvalet alışkanlığı kazandırmaya direk tuvaletten başlayabileceğiniz gibi şayet direnç gösteren bir çocuğunuz varsa lazımlıktan da yardım alabilirsiniz. Fakat lazımlık kullanımı çok önemlidir. Çocuğu öncelikle hayatında ilk defa gördüğü bu eşya ile tanıştırmak gerekir. Ardından çocuğunuzu karşınıza alıp tane tane bütün ayrıntısıyla işlevini anlatmanız gerekir. Ve en önemli nokta! Lazımlığı kesinlikle tuvalet dışında kullanmaması gerektiği kuralını koymanız gerekir. Bazı anneler maalesef yeter ki tuvaletini beze yapmasın da diyerek lazımlığı salonun ortasına, televizyonun karşısına koyup çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırdığını zannedecektir. Lazımlık ile tanıştırma aşamasında çocuğun gözünün alışması için lazımlık bir oyuncak gibi oyun odasında bulunabilir fakat çocuğun tuvaleti geldiğinde lazımlığı tuvalete götürmesi ve tuvaletini yapması kesin ve değiştirilemez kural olarak konmalıdır.

6-      Çok uzun gibi görünen ama kısacık bir süreç! Tuvalet alışkanlığı kazanımı 1 ile 1,5 hafta arasında sağlanabilecek bir durum iken çocukların bireysel farklılıklarından kaynaklı bu süreç uzayabilir. Bu durum kesinlikle yalnızca anne ve babanın başarısızlıklarından kaynaklı olarak algılanmamalıdır. Süreç gözden geçirilip çocuğun bireysel tutumu da göz önünde bulundurulmalı ve çok problemli davranışlar oluşmaya başladı ise (geceleri altına ıslatma, tuvaletten kaçma, anne ve baba ile uyuma isteği, gün içerisinde altına kaçırma) muhakkak profesyonel bir yardım alınması gerekmektedir.

 

7-      Kıyaslama!  O sizin çocuğunuz! O sizin öğrettikleriniz ve sizin fırsat verdiğiniz kadar birey olmaya çalışıyor. Lütfen hayatında bu denli ciddi boyutta başarma duygusunu tatmaya başladığı bu dönemde onu başarısız görmeyin ve başkalarının başarısı yüzünden onu suçlamayın! Çocuğun özerklik döneminde anne-baba tarafından kabul görmediğini hissetmesi, başka çocukların anne-babaları için daha kıymetli olduklarını hissetmeleri hem bugününe hem de geleceğine yapılacak en büyük haksızlıktır.

 

Sevgi ve Sabır ile Kalın…
Burcu DUMAN
Psikolojik Danışman


Bu konu 1128 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 100804 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 67646 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 58157 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 52273 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 49262 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 48953 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 47416 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 45253 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 43794 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 41267 kez okundu.