Yükleniyor

Anne Bebek/Çocuk Hemşiresi Anne Bebek/Çocuk Hemşiresi 24.8.2017 01:11:51

ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK

DİĞER
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK

Anne Bebek/Çocuk Hemşiresi Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...Hepimizin belli dönemler engel olamadığımız bir tepki oluyordur bağırmak. Bazen gerçekten sakin kalmayı başaramayız. Çocuğumuza öyle kızarız ki o an ne yapacağımızı bilemeden haykırıveririz. Sular durulduğunda ise içimizi bir şeyler kemirmeye başlar:Keşke bağırmasaydım diye. Bu defa bize korkup sarılan, ağlayan ya da iç çekerek uyuyan yavrumuza sulu gözlerle izleriz pişmanlık duyarak. Peki bunun bir yolu yok mu? Elbette var. 🌞Sakinleştirici Otorite


Güvenli bağlanmayı da olumsuz olarak etkileyecek bu bağırma aslında sözel şiddetin bir ürünüdür. Eğer hem sakin hem de yavrumuza yakın kalmak istiyorsak bunun için bir kaç öneri var.


🎀Endişeyi kontrol altında tutmak


🎀Çocukla yakın ve bağlantıda kalmak


🎀Sakinleştirici otorite


Bu ana unsurları gerçekleştirebildiğinizde anlamlı bir yol kat ettiğinizi siz de farkedersiniz. Hadi bu güne kadar yaşananları bir kenara bırakıp yeniden başlayalım.

🌞Aslında sorunların büyük çoğunluğu ebeveynlikle ilgili, sorunu çocuklar yapmiyor. Nasil mı? Öncelikle kendimizi farkedelim. Kontrol edemeyeceğimiz ve değiştirmeyeceğimiz şeyler için uğraşmak anlamsız değil mi? Hem diyelim çocuğu tümüyle kontrol etme gücü verildi. Bunu yapar mıydınız? Bu şekilde doğal ebeveyn olabilir miydiniz? Çocuk mu robot mu birey mi?

🌞Çoğumuz boğulmuş gibi hissediyoruz. Korkuyoruz, yorgunuz, endişeliyiz ve bir anlık öfke patlamaları yaşıyoruz. Ama en çok boğulmuş hissi yiyip bitiriyor bizi ve kontrolden çıkıyoruz. Çünkü;


-Aşırı gerginiz


-Sırtımızda yüklerimiz fazla


-Ebeveynliğe hazırlıksız yakalanmış hissediyoruz


-Takdir görmediğimizi düşünüyoruz. -Stresliyiz: geleceğe bir nesil yetiştiriyoruz


-Anne baba olmak ciddi ve riskli bir iş: başarısızlığın bedeli ağır.


Tüm bu nedenler bizim boğulmuş gibi hissetmemize neden oluyor.

💖Çocuklarımızdan sorumlu değiliz; çocuklarımıza karşı sorumluyuz. Sorumlu olmak aşırı otorite ve çocuğun kendi karar verme mekanizmalarını bastırmak demektir. Eğer çocuğunuz her dediğinizi yapıyor ve hiç sorun çıkarmıyorsa "bir robot büyüttünüz" demektir.

🌞Neler yapabiliriz?🌞

1- KONTROLLÜ OLMAK

Kontrolümüzde olan şeylerin kontrolünü kaybetmemeliyiz. Mesela kendimizin. Bilmenizi isterim ki çocuklarımız yaptıkları davranışlar karşısında bizim ne hissedeceğimizi bilemez. Ve bu davranışları karşısında ne dusunecegimizi önceden kesitirip vereceğimiz tepkileri de bilemez. Bunu ancak siz bilirsiniz ve her zaman seçeneğiniz vardır.

-Insanları kumanda edemeyeceğimizi kabul etmemiz gerekiyor. Bunu bile bile kumanda etmeyi seçerseniz sonuç öfke ve hayal kırıklığı olacaktır. Bu da sizi kontrolden çıkarır.

2-ANNE BABA OLARAK SORUNLU DEĞİL SORUMLUSUNUZ

Bağırmayan anne baba olma yolundaki ilk değişikliklerdendir. Sorumluluk almada sadece güç uygulama ve itaat beklemek yerine çocukların gelişimleri yönündeki motivasyonunu teşvik etmeyi amaçlarız. Biz kontrol etmek yerine etki bırakmaya çalışmayı tercih etmeliyiz. BİZ ÇOCUĞUMUZUN TEPKİLERİNDEN SORUMLU DEĞİLİZ, ONUN SEÇİMLERİ VE KARARLARI VAR. BU DOĞRULTUDA ONUN KARAR VERME BECERİSİNE SAYGI DUYMALI VE SAKİN KALMALIYIZ. BU onların seçimler ve sonuçlar arasındaki ilişkiyi öğrenmelerini sağlar. Onu bize mantıklı gelmeyen isteklerimize uyum sağlamaya zorladıkça bu ebeveyn çocuk çatışmasına dönüşecektir. Ve bu çatışmadan kazanan çıkmaz, yaralılar olur.

3-SAKİNLEŞİN

Sakinleşerek otorite sağlayabilir misiniz? Doğru cevap: evet. Çocuğunuzun kararları üzerinde etkili olabilmek için öncelikle sakin olmalısınız. Mevcut endişenizi ona aktarır bir de bunu bağırışmalar halinde gösteriyorsanız karşı tepki almanız kaçınılmaz olur. Böylece işler çığrından çıkar. Öfkeye her teslim oluşumuzda olmasını istemediğimiz sonuç gerçekleşir. Öncelikle sakin olun, kendinizi kontrol altına alın.

4-BÜYÜMEK ZOR İŞTİR

Büyümek zordur, en çok da biz yetişkinler için. Çocuğunuz sizinle konuşuyor, anlatıyor ve sırlarını paylaşıyor. Eğer fazla tepki verirseniz büyümüş olursunuz. Bu da karmaşık mesaj almasına neden olur ve size olan güvenini kaybedebilir. Yere inerek onunla oyun oynamak, evine konuk olmak ve hikayelerini dinlemek büyümemek olabilir. Ama çocuk tehlike altındaysa sakinligimizi koruyarak hızlı müdehale etmek gerekebilir.


(Bağırmayan Anne Baba Olmak, Hal Edward Runkel,2017; Güvenli Bağlanma, Adem Güneş, 2017)


Bu konu 22325 kez okundu.
Gizem Sözen

Keyifli
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularBebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 31751 kez okundu.
HARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 31622 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 30716 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 26600 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 25409 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 24597 kez okundu.
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK
Bu konu 22325 kez okundu.
DİŞ ÇIKARAN BEBEK
Bu konu 22323 kez okundu.
TRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 21638 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 20494 kez okundu.