Yükleniyor

Bebek Gıda Yazıyor Bebek Gıda Yazıyor 7.7.2017 12:56:40

Bebeklerin Kendi Kendilerine Yeme İsteği

BLW BEBEK LİDERLİĞİNDE BESLENME
Bebeklerin Kendi Kendilerine Yeme İsteği

Bebeklerin kendi kendilerine yemek yeme çabaları oldukça takdirle karşılanmalı ve buna olumlu bakılmalıdır. Etrafın pislenmesi, yemeklerin yerlere saçılması annelerin en büyük kabusu olsa da çocukların en çok zevk aldığı yemek yeme şeklidir. Kendi özgür iradesi ile yemek yiyen çocuklar bu sayede özgüven konusunda da oldukça başarılı olmaktadır. Aksi halde ilkokul çağına bile gelse yemek saatlerinde anneye bağımlı bir çocuk yetiştirmek istemiyorsanız 6. Aydan itibaren mutlak bebeklerin kendi kendilerine yemek yeme alışkanlıklarının olmasını sağlamalısınız. Genel olarak bebekler bu aylarda kendileri kaşığa uzanır, mama tabağını almaya çalışır, masaya uzanmaya çalışır.

Özgürlüğüne kavuşmaya başlayan bebekler kendilerinde bir özgüven hisseder ve ek gıda saatlerinin lideri olmak isterler. Bu dönemde istekli olan bebekleri engellememek gerekmektedir. Çünkü bu hevesleri kırılırsa kendilerine olan özgüvenleri de yitecektir. Elbette sizin yedirmeniz daha hızlı ve daha doyurucu gibi hissedebilirsiniz. Fakat belli bir dönemden sonra da hala size bağımlı olarak yemek saatleri geçirmek isteyeceklerdir. Bunun engellenebilmesi için ona özel olan kaşıklardan temin edebilir veya parmak besinler vererek yemek esnasında onun da ek gıda macerasına dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

Yemek saatlerinde kendi kendine yemek isteyen bebeğinizi engellemeyin. Biraz sabır biraz da sükûnet ile bebeğinizin bu deneyimlerine ortak olun. Yemek saati bitene kadar etrafı temizleme çabasına girmeyin. Bebeğin huzursuz olmasına veya bunu bir oyun sanmasına sebep olabilirsiniz.

Bilindiği üzere bebeklerin ince ve kaba motor becerileri vardır. Çoğu aktivite ve oyuncak ile bu becerilerin sağlanması için çaba gösterilmektedir. Aslında motor becerilerini kazanabilmesinin en kolay yollarından biri kendi kendine yemek yemesi olacaktır. Mama sandalyesine koyduğunuz büyük bir yiyeceği küçük parçalara bölmek, parmakları ile onu tutup ağzına götürmeye çalışmak oldukça faydalı egzersizler arasında yer almaktadır. İlk denemelerde ondan çok büyük bir beklenti içerisinde olmamanız gerekmektedir. Besini tutmakta zorlanabilir, ağzına götürmekte zorlanabilir, lokmayı ağzına atmadan elinden düşürebilir. Bu onun deneme-yanılma aktivitesi olacak ve nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi için önemli olacaktır. Müdahale etmemeye çalışmalısınız. Aksi halde yaşadığınız ve yaşattığınız stres nedeniyle olumlu sonuç alamazsınız.

 Dilerseniz Farklı Yazılarımıza Linkleri Tıklayarak Göz Atabilirsiniz:

Bebeklerin Kendi Kendilerine Yeme İsteği: http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/24 
BLW'ye Giriş: http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/25
BLW Yönteminin Faydaları: http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/26
Ek Gıda Zamanı : http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/309 
Ek Gıdaya Geçişte İpuçları
http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/321
Bebeğimiz Ek Gıdaya Geçiyor Ama Nasıl?   http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/314
Ek Gıda Hakkında Bilinmesi Gerekenler http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/103 
Bebeklere Verilecek İlk Ek Gıdalar http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/9 
Ek Gıda Denemeleri http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/40
Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır? http://www.bebekgida.com/Blog/Detail/2 


Etiketler : #ekgıda #ekgıdadenemeleri #ekgıdayageçiş #ekgıdaçorbaları #ekgıdamamaları #ekgida #ekgidadenemeleri #ekgidaçorbaları #ekgidayageçiş #ekgidaçorbalari #ekgidamamaları #blw #blwnedir #blwyöntemi #bebekçorbası #bebekmamaları #bebekyemekleri 

 


Bu konu 3148 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 38345 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 34797 kez okundu.
HARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 33705 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 32224 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 27847 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 26233 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 25408 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 24889 kez okundu.
DİŞ ÇIKARAN BEBEK
Bu konu 23214 kez okundu.
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK
Bu konu 23092 kez okundu.