Yükleniyor

AŞÇI ANNE AŞÇI ANNE 14.10.2017 19:28:44

Bebeklerde Kıyma Kullanımı

Ek Gıdaya Geçiş
Bebeklerde Kıyma Kullanımı

AŞÇI ANNE Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...Bebekler 7. ayını doldurduktan sonra 8. ayın içindeyken kıyma tüketmeye başlayabilir. Demir eksikliği riski bu aylarda epey rastlanan bir durumdur ki kırmızı et de en iyi demir kaynaklarından biridir ve hayvansal kaynaklı demir çok kolay emilir.  Bu nedenle kıyma bebek beslenmesinde önemli bir yer teşkil etmektedir.

Peki kıymayı nereden alacağız, dana mı kuzu mu seçeceğiz, nasıl muhafaza edeceğiz, donmuş kıymayı en sağlıklı biçimde nasıl çözdüreceğiz ve nasıl pişirmeliyiz sorularına yanıt bulalım.

Öncelikle kıymayı güvendiğiniz bir kasaptan, eti gözünüzle seçerek ve yanınıza taze taze çektirerek alın, önceden çekilmiş kıyma tercih etmeyin. Dana eti demir kaynağı olarak daha iyidir fakat daha çok kirliliğe ve ilaca maruz kaldığı için en temizi kuzu etidir. Bebeklerimize kuzu eti tercih edelim ve eti çift çekim yaptıralım.

Her gün hergün küçük miktar kıyma almak mümkün olmadığı için kıymayı buzluğa atmak zorundayız. Bir bebeğin ortalama yiyeceği kıyma miktarı günlük olarak bir ceviz büyüklüğüdür. Bu büyüklükte kıymayı bir tatlı kaşığı yardımıyla alıp buzdolabı poşetine koyup poşetin ağzını bağlayalım. Sonra da ellerimizle pres yaparsak çözünmesi daha kolay, ince bir disk formu kazanmış olur kıyma, çözünme süresi kısalmış olur. Ardından vakit kaybetmeden buzluğa atalım. Ben yarım kiloluk kıyma alıyorum, yaklaşık 13 poşet çıkıyor.

Gelelim kıymayı çözme ve pişirme yöntemine… Burada çözerken çok çeşitli yöntemler uygulayanlar var. Ben en sağlıklısını anlatacağım. Kıymayı buzluktan alıp poşetinden çıkarın ve çözmeden minik tencerenize alın. Bir miktar su ilave ederek, (yaklaşık yarım çay bardağı) en küçük ocağın en kısık ateşinde çözdürün. Bu aşamada ara sıra kaşıkla karıştırın. Eğer kıymayı disk şekline getirip dondurduysanız daha kolay ve hızlı çözülecektir. Hem vakitten kazanırsınız hem de etin  çözülürken bakteri üretme aşamasını hızlı atlamış olursunuz. Bu aşamadaki bir diğer önemli nokta kıyma asla yanmamalı. Yanık olan her şey kanserojendir, hepimiz için zararlıdır, unutmayalım.

Su ile pişen kıymaya bebeğin ayına göre baharatını (kimyon, tarhun, kişniş, kekik yakışır) domates sosunu ve yağını ilave edip 1-2 dk daha pişirip üzerine istediğiniz çorbayı yapabilirsiniz. Benim oğlum kıymayı en çok şu tarifte sever, bilginize.

Minikleriniz, eti çok sevenlerden olsun inşallah diyerek yazımı sonlandırıyorum.

Sevgilerimle…


Bu konu 60266 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 122223 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 71082 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 62822 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 60266 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 55694 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 55580 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 50839 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 49228 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 47227 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 46804 kez okundu.