Yükleniyor

Uzman Psikolog Tuğçe Yılmaz Uzman Psikolog Tuğçe Yılmaz 10.3.2018 22:27:56

BEBEĞİ SÜTTEN KESME

EMZİRME
BEBEĞİ SÜTTEN KESME

BEBEKLER NE KADAR EMZİRİLMELİDİR?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve La Leche League de dahil olmak üzere birçok sağlık ve emzirme kuruluşu, bebeklerin en az 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin önemini vurguluyor. Bu yüzden eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, 6 aydan önce bebeğinizi memeden kesmemeniz en doğrusudur. Yine de emzirme süresi ile ilgili rahat hissetmediğiniz konular varsa, bir uzmana danışmanızda fayda var.
BEBEĞİMİ MEMEDEN BİR KEREDE Mİ KESMELİYİM?
Hayır.Bu süreci kademeli olarak emzirmeyi azaltmakla en iyi şekilde atlatabilirsiniz.Bu hem anne hem de bebeği duygusal olarak yıpratmayacaktır.Çünkü anne ve bebek emzirme döneminde birbirlerine duygusal olarak bağlanırlar ve uzun süre alıştıkları bir rutindir bu.Bu rutinleri bırakmak iki tarafı da etkileyecektir.Bebek emzirmeyi kendisi sonlandırıyorsa süreç daha kolay olacaktır.Sürece annenin hazır olması çok önemlidir.Anne hazır değilse süreçte başarısızlık yaşanabilir.Annenin hazır olmadığı durumlarda emmeyi bırakma süreci ertelenebilir.
💧Bu dönemde bebeğinizle daha çok ilgilenmeli, size her ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız.
💧Emmeyi bırakırken ona sütü biberon ya da bardak gibi başka bir kaynaktan verin.Fakat biberon ve bardağı planladığınız meme kesme sürecinden önce bebeğinize vermelisiniz, alışması açısından.
💧 Memeden kesme döneminin, çocuğun 2-3 yaş civarı gözlemlenen kişilik gelişimi ataklarının pik noktasına denk getirilmemesine özen gösterilebilir. Bunun dışında taşınma, bakıcı değiştirme gibi hayatınızda bazı değişiklikler oluyorsa da, emzirmeyi bırakmayı bu sürece denk getirmemek ikiniz için de en sağlıklısı olacaktır.
💧 Emzirmeyi bırakmak için en uygun yöntem, her seferinde emzirme sayısını bir adet azaltmaktır. Bebeğiniz yeni beslenme programına alıştıkça birer öğün azaltın. Eğer sütten kesmeyi aniden yaparsanız bu sizin için de problem yaratır. Örneğin sızıntı, memenizde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında. Eğer önemli bir hastalık ya da önemli bir olay yaşamadıysanız bebeğinizi aniden sütten kesmeyin. Belirlediğiniz sütten kesme tarihinden en az birkaç hafta önce çalışmalara başlamalısınız.


Bu konu 3031 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 100346 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 66433 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 54301 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 50811 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 47144 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 46477 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 46215 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 44598 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 40592 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 40283 kez okundu.