Yükleniyor

Bebek Gıda Yazıyor Bebek Gıda Yazıyor 13.7.2017 11:16:10

3 Gün Kuralı Nedir

Ek Gıdaya Geçiş
3 Gün Kuralı Nedir

3 Gün Kuralı Nedir?

Ek gıdaya başlarken bir takım kurallara uymak oldukça önemlidir. Bu kurallardan biri ve en önemlisi de 3 gün bekleme kuralıdır. Bebeğin ek gıdada verilen besinlere uygun olup olmadığının gözlemlenebilmesi için bu kural gerekmektedir. Hem mühim hem de oldukça kolay olan 3 gün kuralı ile sizler de evinizde adeta bir alerji testi yapabileceksiniz.

3 Gün Kuralı Neden Uygulanmalıdır?

Her bebek doğuştan farklı özelliklere sahiptir. Sizin bilmediğiniz ama öğrenmeniz gereken alerjik reaksiyonların tespiti için mutlaka 3 gün kuralı önemlidir. Ek gıda konusunda verdiğiniz her besinin bebeğinizde farklı reaksiyonlarını görebilme ihtimaliniz var. Alerji, kaşıntı, kızarıklık, döküntü, kabarma, ishal, kabız ve gaz gibi reaksiyonlar ile karşılaşma olasılığı mümkündür. Bu nedenle her verilen besinin için gözlem yapmanız gerekmektedir.

3 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?

Ek gıdaya geçişte bebeğinize vereceğiniz her yeni besini 3 gün denemelisiniz. Örneğin; ilk gün patates püresi verdiniz diyelim. Patatesi 3 gün art arda vermeye devam etmelisiniz. Yeni bir gıda ile tanışan bebeğinizin buna tepkisini gözlemleyebilirsiniz. Böylelikle patatese karşı bebeğinizin nasıl bir reaksiyon gösterdiğini görmüş olacaksınız. İlk gün 3 tatlı kaşığı verdiyseniz ikinci gün 4, üçüncü gün 5 tatlı kaşığı vererek patates denemenizi noktalayabilirsiniz.

3 Günde Sonunda Ne Yapmalıyım?

3 gün içerisinde bebeğinizi gözlemlemelisiniz. Vücudunu, ağız kenarlarını, poposunda pişik olup olmadığını, kabız, ishal gibi reaksiyonlarının olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Ayrıca kusma, mide rahatsızlığı, karın ağrısı, uykuda bozukluklar, huzursuzluk gibi belirtiler de gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda 3 gün geçtikten sonra yeni bir besine geçtiğinizde bir önceki verdiğiniz besine de devam edebilirsiniz. Örneğin 3 gün patates denediniz ve herhangi bir reaksiyon görmediniz diyelim. O halde havuç denemesi yaparken patatesle beraber deneyebilirsiniz. Bu sayede havucun vereceği reaksiyonları kolaylıkla gözlemleyebileceksiniz.

Bebeğimde Reaksiyon Gördüysem Ne Yapmalıyım?

Verdiğimiz örnekten devam etmek gerekirse; patatesi denediğiniz 3 gün süre zarfında gözlemlediğiniz herhangi bir belirti, gerçek anlamda patatesten kaynaklanmış olmayabilir. Bu nedenle hemen beslenme listenizden patatesi çıkartmamalısınız. 2 hafta sonra tekrar aynı besini 3 gün kuralı ile denemelisiniz. Tekrar aynı sorunu gördüyseniz o halde bununla alakalı doktorunuza danışabilirsiniz. 

                                        


Etiketler : #ekgıda #ekgıdadenemeleri #ekgıdayageçiş #ekgıdaçorbaları #ekgıdamamaları #ekgida #ekgidadenemeleri #ekgidaçorbaları #ekgidayageçiş #ekgidaçorbalari #ekgidamamaları #blw #blwnedir #blwyöntemi #bebekçorbası #bebekmamaları #bebekyemekleri 


Bu konu 4426 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularBebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 32508 kez okundu.
HARİKA HAFTALAR: BÜYÜME ATAKLARI
Bu konu 32190 kez okundu.
YÜRÜTEÇ KULLANIMI
Bu konu 31019 kez okundu.
Bebekler ve su ihtiyaci
Bu konu 26880 kez okundu.
UYKUYA YARDIMCI ÖNERİLER
Bu konu 25592 kez okundu.
GELİŞİM DÖNEMLERI: 6-9 AY
Bu konu 24837 kez okundu.
DİŞ ÇIKARAN BEBEK
Bu konu 22563 kez okundu.
ÇOCUĞUMUZU BÜYÜTÜRKEN BİR TAVSİYE: BAĞIRMAMAK
Bu konu 22503 kez okundu.
TRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 22019 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 21414 kez okundu.