Yükleniyor

0-36 Ayda Duygusal ve Sosyal Gelişim

DİĞER
0-36 Ayda  Duygusal ve Sosyal Gelişim

Psikolojik Danışman Birce Yavuz Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...



Bebekler ve çocuklar ailelerinin veya bakım veren yetişkinlerin nasıl davrandığına dayanarak insanların davranışları hakkında beklentiler geliştirmektedirler.

 

Bebek doğumdan 9 aya kadar en çok güvene ihtiyaç duyar. Bakım veren kişiye duyduğu güven ile duygusal ve sosyal deneyimler kazanır. Bebek ile sevgiye dayalı ilişki, onun güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

 

Bebeğin birebir ihtiyaçlarını karşılama sırasında(bezini değiştirirken, emzirirken veya yemek yedirirken) kurulan iletişim önemlidir.

 

Bebeğin temek ihtiyaçlarının zamanında karşılanmazsa(acıktığında karnı doyurulmaz, bezi zamanında değiştirilmez, ağladığında görmezden gelinirse) bakım verene karşı güvensizlik gelişir.

 

1 aylıkken kucağa alındığında, dokunulduğunda ya da ihtiyaçları giderildiğinde sakinleşen bebek, 2 ve 3 aylık olduğunda iletişime gülerek, ses çıkartarak eşlik etmeye başlar. 5 aylık bebek konuşulduğunda ağlamasını durdurur. Size kahkaha atarak iletişimi sürdürür.

 

8 aylık bir bebek ‘cee-ee’ oyununa katılabilir, yabancılara tepki verebilir, ‘bay-bay/gel-gel’ işareti yapabilir.

 

9-12 ay arası çocuk yaptığı bir davranışı, yetişkinin onayladığını anladığında aynı davranışı tekrar eder. Bu dönemde bebek ‘alkış’ yapabilir, öperek veya sarılarak sevgi gösterisinde bulunabilir. 12.aya doğru bardaktan su içebilir.

 

‘Paralel Oyun’

12-18 aylar arasında paralel oyun oynamaya başlar. Yani başka bir çocukla yan yana oyun oynar ama aralarında az etkileşim olur. Bu dönemde motor becerilerindeki gelişme etkisiyle daha hareketli olur. Ayakkabılarını ve çoraplarını çıkartabilir.

 

‘Utanç ve Kuşku’

18-36 ayda bu dönem tuvalet eğitiminin verildiği, tutma ve bırakma davranışlarının oluşturduğu özerkliğe karşı utanç ve kuşku dönemidir. Çocuğun bu dönemde yoğun bir merak duygusu vardır. Bu dönemde kendini ve çevresini keşfetmesi desteklenirse çocuk özerklik duygusu edinmektedir.

 

‘Hayali Oyun’

19 aydan sonra çocuk yemek yerken çatal ve kaşık kullanabilir. Kendi başına yemek yeme istekleri desteklenmeli ve cesaretlendirilmelidir. 22aydan sonra çocuk acıktığında yemek, susadığında su isteyebilir. Sosyal gelişim açısından önemli olan basit görevler ve sorumluluklar verilmelidir. Örneğin oyuncaklarını toplaması, sofraya çatalları koyması istenebilir.

 

Çocuk bu dönemde yavaş yavaş hayali oyunlar oynamaya başlar. Bebeğine yemek yediriyormuş gibi yapabilir.

 

Bu dönemde çocuk oyuncaklarını paylaşma konusunda yetişkin desteğine ihtiyaç duyar. Dikkat süresi kısadır. Bu yüzden okuduğunuz hikayeyi 5-10 dakika dinleyebilir.

 

25-36 ayda çocuklar artık kendi başlarına elini yüzünü yıkayabilir. Giyinirken daha az yardıma ihtiyaç duyarlar.

 

‘İnatçılık Dönemi’

Korku, yorgun, mutluluk gibi duygusal durumlarda anne babasına sıkıca sarılma davranışı gösterir. Bu dönem inatçılık dönemidir. Tuvalet eğitiminde tutma-bırakma davranışı nesnelere karşı olarak ta görülmektedir. Yani çocuk elindeki bir şeyi bırakmak isterse bırakır, alamazsınız. Ya da eline vermek istediğiniz şeyi tutmak isterse sizden alır. İsteklerini anlatırken ve engellendiğinde öfkelenebilir. İsteklerinin hemen yerine getirilmesini ister. Bu dönemde ‘ben merkezcilik’ görülmeye başlar.


Bu konu 3160 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan Konular



TRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 100804 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 67648 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 58157 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 52276 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 49270 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 48953 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 47416 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 45254 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 43794 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 41268 kez okundu.